Nielegalni – Vincent V. Severski – Audiobook

Jeśli uważasz że pokonanie rosyjskiego wywiadu przez polskich szpiegów jest bardziej emocjonujące niż ratowanie świata przez Jamesa Bonda to jest to książka dla ciebie.

Książka przedstawia historię dwóch nielegalnych agentów. Rosyjskiego, działającego w Szwecji i polskiego szpiegującego Białorusinów.

Nielegałowie, tak nazywa się ich w wywiadzie, to najbardziej zakonspirowani szpiedzy działający jako zwykli obywatele, a w rzeczywistości najbardziej elitarni funkcjonariusze służby wywiadowczej. To co jest najbardziej ciekawe to ich przeistoczenie się w druga osobę i cały proces z tym związany. To nie tylko nauczenie się kilku faktów na pamięć ale cała historia życia od narodzin, poprzez dorastanie i działalność jako dorosła osoba. Dla takich oficerów sporządzane są nie tylko dokumenty ale także rodziny, znajomi, wszystko co może być z nim powiązane musi istnieć w rzeczywistości i nie budzić podejrzeń.

W książce opowiedziane są dwie historie. Pierwsza doświadczonego 70 letniego nielegała, który niespodziewanie dowiaduje się że był okłamywany przez całe swoje życie. Postanawia więc przejść na druga stronę. Rosjanie szybko orientują się w zamiarach swojego szpiega i wysyłają odział likwidujący.

Druga, równoległa historia opowiada o polskim szpiegu działającym na Białorusi. Podczas swojej pracy musi chronić swoją tożsamość i dokonuje morderstwa. Piętno zbrodni i wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju powoli doprowadzając do załamania kondycji psychicznej. Prosi więc swoich przełożonych o zakończenie misji i powrót do kraju. Jednak dowództwo ma dla niego ostatnią misje.

Akcja jest powolna. Jak przystało na dobrą powieść szpiegowska. Każdy wątek jest skrupulatnie eksplorowany, wyciskany jak cytryna i potem jeszcze wpuszczany do sokowirówki. Dzięki temu czytelnik dostaje dokładny obraz historii opowiedziany z kilku perspektyw. To nie powieść sensacyjna gdzie coś można wyjaśnić później lub zapomnieć o tym zupełnie. Tu każdy szczegół ma znaczenie. Bardzo fajne podejście choć przyznam ze czasami trochę męczące. Czasami aż chciałoby się krzyknąć co dalej, już wystarczy wiem o co chodzi….

Główni bohaterowie są dobrze opowiedziani (tak opowiedziani nie opisani). Szczególnie Sven. Każdy szczegół jego życia pokazuje jakim jest człowiekiem i czego wymaga życie i działalności nielegalnego oficera wywiadu.

Reszta bohaterów pozostaje troszkę w tyle, ale wydawało mi się że autor chciał pozostawić ich sobie na drugą lub trzecią część większej całości.

Moim ulubionym bohaterem był rosyjski zabójca – Czeczen. Świetna postać bezwzględnego człowieka dla którego zabijanie to po prostu praca. Jego motywacja, sposób bycia, odczucia i działania dodają całej powieści ostrego smaczku, nie zawsze obecnego w innych tego typu pozycjach. To bardzo trudne aby postać tak negatywną przedstawić w taki sposób aby podobała się i zaciekawiła czytelnika.

Jeśli chodzi o lektora to Pan Krzysztof Gosztyła spisuje się dobrze. Czyta interesująco i próbuje przekazać emocje, które emanują z postaci. Dostaje od mnie plusa za to że mimo bardzo szczegółowej akcji, rozległych opisów bohaterów potrafił mnie nie znudzić i zaintrygować do słuchania dalej.

Czy skusze się na dalsze części historii oficerów polskiego wywiadu?

Tak bo to dobra opowieść szpiegowska.

A to 3 minuty audiobooka

About Sosinski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *