Niezwyciężony – Stanisław Lem – Audiobook

Wychowałem się na Zajdlu. Lem dość średnio mnie pociągał ale chciałem posłuchać Niezwyciężonego – super produkcji Audioteki. Dobra fabuła, świetny klimat z efektami dźwiękowymi 3D ale niestety nie wszyscy aktorzy trzymali poziom i lektor trochę mnie zawiodła…

Interesujące….więc czytaj dalej….

To klasyczne opowiadanie SF z przed 50 lat pełne wypukłych monitorów, guzików, lampek kontrolnych migających tysiącem kolorów i taśm magnetycznych. To daje niesamowity klimat historii fantastyczno-naukowych z lat 60tych poprzedniego wieku.

Świat bohaterów wydaje się prawie klaustrofobiczny, ograniczony to ich jedynego bezpiecznego miejsca – krążownika Niezwyciężonego i są gotowi poświecić to co najcenniejsze by go chronić. Z drugiej strony nieznana planeta skrywająca śmiertelnego wroga wydaje się martwa i bezduszna. Uczucie samotności widoczne jest na każdym kroku. Czy załoga uratuje własne życie? Czy ocali statek?

Główni bohaterowie to esencja tego opowiadania. Para Rohan i Horpach odgrywana przez Marcina Kowalczyka i Daniela Olbrychskiego to majstersztyk. Szczególnie podobał mi się Olbrychski. Stary, upierdliwy, gburowaty ale oddany misji oficer. Dzięki niemu dało się odczuć całą atmosferę panującą na Niezwyciężonym. Niestety inni aktorzy nie dorównali do poziomu. Są sztywni a dialogi wydają się raczej wymuszone lub czytane bez jakieś głębszej ekspresji.

Niestety Pani Krystyna Czubówna nie nadaje się do czytania audiobookow… filmy przyrodnicze to rewelacja w jej wydaniu, SF raczej nie.

O czym opowiada Niezwyciężony? Dla mnie o tym, że czasem warto pogodzić się z porażka i wycofać się by móc zacząć jeszcze raz. To przyznanie się do błędu jest zazwyczaj najtrudniejsze ale może uratować życie.

A wy co sądzicie? Napisz w komentarzu i wciśnij Like na stronie.

 

About Sosinski

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *