Hel3 – Jarosław Grzędowicz – Audiobook

Review Overview

Total

NAN/100

Dziś będzie o książce SF ale specyficznej bo w klimatach cyberpunkowych.

Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości. Unia Europejska to niezbyt ciekawe miejsce. Arabowie przejechali się na ropie i klepią biedę. Chiny są super mocarstwem, a Rosja ma cara Putina II. Korporacje walczą ze sobą. Ludzie się ulepszają, wszędzie panuje dekadencja, a Meganet jest wszędzie wszystkim i wszystkimi.

Głównym bohaterem jest Norbert evenciarz czyli reporter. Ale z krótkim czasem koncentracji ludzie nie oglądają już reportaży czy filmów tylko krótkie filmiki z rożnych dziwnych, emocjonujących wydarzeń. Norbert próbuje związać koniec z końcem jednocześnie kręcąc coś bardziej ambitniejszego niż upadki z deskorolki. I wtedy zgłasza się do niego pewien biznesman.

OK, więcej nie będę spoilerowal. Wracam do mojej oceny.
Trudna rzecz ten cyberpunk. Trzeba umieć znaleźć środek ciężkości miedzy tłem akcji, fabula i bohaterami. I to troszkę zawodzi w książce. Moja pierwsza myślą po przeczytaniu było podzielenie tej powieści na małe opowiadania i spięciu tego wszystkiego wspólnymi watkami. Trzy czwarte książki nie współgra z ostatnia częścią bardzo dobrze i w porównaniu do zakończenia jest po prostu trochę nudzące.

Natomiast tło akcji czyli świat, w którym poruszają się bohaterowie, został naprawdę świetnie dopracowany. Widać że każdy szczegół był przemyślany
nie jeden raz, może nawet konsultowany z jakimś ekspertem. To naprawdę perełka jeśli chodzi o literaturę SF. Można zamknąć oczy i wyobrazić sobie własne życie w tej świetlanej przyszłości – Polsce zrównoważonego rozwoju.
Ostatnim punktem są bohaterowie. Tu mam mieszane uczucia. Autor skupił się na głównym bohaterze i tylko na nim, co w samo w sobie nie jest złe. Wręcz przeciwnie jest to bardzo charakterystyczne na cyberpunku. Tylko ze nadal nie wiem jakim człowiekiem był Norbert. Ciężko mi go opisać. Nie wzbudził we mnie jakiś szczególnych emocji. A może o to chodziło autorowi. Przedstawić Norberta jako obserwatora… suchego, pozbawionego emocji, szarego świadka zdarzeń, który nagrywa i wrzuca swoja relacje do netu….

Zakończenie się rozkręca jeśli chodzi o akcje. Finał szokuje aż chce się zapytać i co dalej??? Cóż ja wiem co będzie dalej… druga cześć 😀

Polecam choć nie gorąco. Dobra opowieść naukowo fantastyczna w klimatach lekkiego cyberpunku.

 

 

 

About Sosinski

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *