Start With Why by Simon Sinek i historia pewnej CVki – [AUDIO]

 

Typowy 40latek – nie ja. Ja mam 36 lat.

Kiedy facet kończy 35 lat to zaczyna myśleć o różnych rzeczach. Jeśli 40stka to początek kryzysu wieku średniego to 35 oznacza pewien checkpoint. Owe myślenie objawia się zazwyczaj kupieniem sobie nowej zabawki, samochodu, karabinu czy innego głupstwa. No więc mnie też to dopadło jakiś czas temu i postanowiłem że zrobię sobie nową….. CVkę. Ale taką wypasioną.

Wiesz co jest najważniejsze w CVce? Tej brytyjskiej. Coś co nazywa się personal profile albo personal statement. Co to jest? Otóż wyobraź sobie ze przychodzisz na interview i ktoś zaczyna: ‘Opisz siebie w kilku zdaniach’. Ba jest to zazwyczaj to pierwsze, najważniejsze pytanie. A znasz tę zasadę, że oceniamy nowopoznanego człowieka po pierwszych 10 sekundach. No więc tu jest tak samo. Więc warto się trochę wysilić aby gościu po drugiej stronie pomyślał ‘Swój chłop’. I nie mam na myśli wciskania kitu.

Mamy Problem.

I tu jest pewien szkopuł, bo to nie takie proste. A bierze się to stąd, że jesteśmy dosłownie otoczeni przez reklamy, telewizję i spam z internetu i zaakceptowaliśmy już że wszyscy manipulują nami żeby coś nam wcisnąć, coś czego nie potrzebujemy. Więc to normalne ze automatycznie myślimy, że ktoś kto będzie czytał naszą CVke, będzie uważał że zmyślamy i wciskamy niezły bajer.

Ale ja miałem to gdzieś. Uwziąłem się że napiszę. Nie zamierzałem zmyślać. Reszta mnie nie obchodziła….

Szablon jakich pełnow w sieci.
Szablon CV jakich pełno w sieci. Co za bullshit.

OK, pewnie teraz myślisz, że powiem gdzie można kupić świetny kurs lub książkę albo jeszcze lepiej skąd można ściągnąć darmowego ebooka (w zamian za twój email oczywiście), który gwarantuje napisanie zajebistej CVki ‘Jak nie to kasa do zwrotu’ ??? He, przyznaj się…. Sorki to nie taki blog.

Prawda jest taka że nie ma takich rzeczy które działają na 100%. A jeśli są to podają podobne szablony. Wiem, bo w pracy przeglądałem sporo profili i uwierz mi są tak podobne i nudne że prawie trudno je od siebie odróżnić…ba większość można znaleźć w sieci.

Książkę Simona Sineka kupiłem po obejrzeniu jego TED talku.

Na filmik wpadłem przypadkowo, gdy szukałem materiałów na youtubie. To co mówił mnie zafascynowało. I nie, nie jestem szefem i nie mam własnej firmy i Simon tak naprawdę nie mówił niczego odkrywczego ale było w tym coś co miało sens. Nie wiedziałem dokładnie co ale miał racje.

Jest Rozwiązanie.

StartWithWhyWięc kupiłem jego książkę i to był dobry ruch bo właściwie po pierwszych 100 stronach zrozumiałem, że to o czym mówił nie tyczy się tylko biznesu. Ale można to wykorzystać wszędzie… Serio. Uważam ze gościu mógłby spokojnie napisać kilka kursów i trzepać kasę jak niejeden sprzedający kit online entrepreneur.

Koncepcja WHY – HOW – WHAT podobno nie jest nowa ale jego interpretacja zmusiła mnie do myślenia trochę w innych kategoriach.

Ale od początku. Żeby znaleźć moje WHY musiałem zacząć od WHAT. Więc co ja takiego robię w życiu? Piszę programy, chodzę po lesie od czasu do czasu, lubię survival, grać w airsoft, robię filmiki, czasem napisze jakiś tekst, bawię się z synem, czytam mu książeczki, budujemy razem różne głupotki. No to teraz pozostało mi tylko odkryć co łączy te wszystkie rzeczy.

Po dwóch dniach myślenia, denerwowania żony retorycznymi pytaniami i bezsennych nocy w końcu znalazłem to coś. I stworzyłem takie oto dzieło:

I know life is all about learning. Overcoming difficulties and resolving problems are the best way to gain new skills and knowledge.

I believe in exploring different ideas, views, perspectives and opinions which allow me to identify the best solutions to problems that I face at work and my personal life.

I am a software developer with 9 years of experience. Senior member of a successful team providing the world’s leading solution for major music publishers operating on a global scale.”

Najfajniejsze jest to, że po zrozumieniu dlaczego robię to co robię napisanie profilu zajęło mi może z 30 minut. Coś nad czym normalnie śleńczyłbym przez tydzień albo dwa zajęło mi pół godziny. Więc można. OK, żeby dojść do tego potrzeba trochę czasu ale o tym może następnym razem…

Podsumowanie na koniec.

appleLogoJpg
Tak. Apple jest ulubionym przykładem Simona. WHY ???

A teraz wracam do samej książki. Po pierwsze Simon skupia się głownie na biznesie. Być może doszedł do wniosku że to będzie najbardziej dochodowy odbiorca. Książka będzie pasować team leaderom albo tym, którzy chcą kierować ludźmi, jeśli tylko wezmą sobie słowa Simona do serca. Zauważa on coś ciekawego. Ludzie, którzy zazwyczaj kierują teami maja władze i podejmują decyzje ale nie są leaderami, za którymi ludzie idą dobrowolnie. To otwiera prawdziwą puszkę pandory, którą autor eksploruje przez kilka rozdziałów, co stanowi większość objętościową całej książki.

Druga sprawa to powtarzanie ciągle tych samych zwrotów jak mantry. To mnie osobiście denerwowało najbardziej. Książka mogła być spokojnie krótsza i przez to bardziej treściwa dla normalnego czytelnika.

Niemniej jednak Start With Why jest książką którą warto przeczytać bo pokazuje pewien sposób myślenia, który ułatwia wytłumaczenie na pozór skomplikowanych rzeczy. Wszystkie elementy WHY – HOW – WHAT są jak najbardziej znane każdemu z nas ale wytłumaczenie sposobu w jaki nasz mózg podświadomie przetwarza otoczenie jest rewolucyjny, przynajmniej dla mnie.

Start With Why na pewno zmienił moje postrzeganie pewnych rzeczy, perspektywe ale absolutnie nie zmienił moich poglądów czy opinii. Wprost przeciwnie umocnił mnie w moich przekonaniach i dał parę ciekawych osobistych odpowiedzi.

Być może Sinek napisał książkę dla CEO, menadżerów i team leaderów, a jednocześne nieświadomie komunikuje swoja koncepcje do każdego z nas.

Dawid

 


 

Start With Why by Simon Sinek

Warto poznać, wiedzieć, przeczytać - 90/100
Przyda się w praktyce - 30/100
Poradzisz sobie z angielskim - 75/100
Polecę znajomemu - 75/100

Total

68/100
Książka warta przeczytania gdy chcesz poznać dlaczego robisz to co robisz albo chcesz robić w przyszłości. Sinek opisuje raczej podejście do problemu niż sposoby lub metody jego rozwiązania. Pracę musisz wykonać sam gdyż autor nie podaje żadnych praktycznych rad jak to osiągnąć. Wiedzę możesz wykorzystać w pracy i życiu prywatnym - wszystko zależy od ciebie. Angielski jest prosty, łatwy i przyjemny. Dasz rade. Nie wiesz co dalej robić w życiu albo straciłeś zapał? Ta książka może ci pomóc. Ale sam musisz dojść jak. To nie jest poradnik samopomocy dla każdego.

About Sosinski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *